E-Health
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αυτοπεποίθηση με βάση τη σωματική μου εικόνα - Self confidence based in my body structure.

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αυτοπεποίθηση με βάση τη σωματική μου εικόνα - Self confidence based in my body structure. Empty Αυτοπεποίθηση με βάση τη σωματική μου εικόνα - Self confidence based in my body structure.

Δημοσίευση  taz 14/6/2011, 23:47

Η αυτοεικόνα, η αντίληψη που έχουμε για την εικόνα του σώματός μας, δομείται - "κατασκευάζεται" ακολουθώντας την αναπτυξιακή πορεία του οργανισμού μας. Το νοητικό, το συναισθηματικό, το ηθικό "μεγάλωμα", επηρρεάζει και επηρρεάζεται από την σωματική πραγματικότητα.
Η σωματοποίηση, η μετατροπή δηλαδή συναισθημάτων ή σκέψεων κυρίως αρνητικών, στο σώμα (π.χ. στάση σώματος), είναι κάτι που λίγο ως πολύ έχουμε παρατηρήσει όλοι.
Τί αντίκτυπο μπορεί να έχει αυτή η αντίληψη στην αυτοπεποίθησή μας?Σε τί συνίσταται η τελευταία?Πώς ενισχύεται?Ποιά παθολογία εγείρεται?
Όλοι μας έχουμε ανησυχίες και αναπάντητα ερωτήματα..Ας συζητήσουμε! Like a Star @ heaven
taz
taz
Επαγγελματίας Σύμβουλος

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2011
Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτοπεποίθηση με βάση τη σωματική μου εικόνα - Self confidence based in my body structure. Empty Απ: Αυτοπεποίθηση με βάση τη σωματική μου εικόνα - Self confidence based in my body structure.

Δημοσίευση  Dreamcatcher 15/6/2011, 00:01

Καλημέρες λοιπόν...

Νομίζω το θέμα αυτό είναι πολύ σημαντικό... Βλέπουμε ανθρώπους που είναι γεματοι "κόμπλεξ" εκ των οποίων πολλά ωφείλονται σε χαρακτηριστικά του σώματος... Επίσης έχω παρατηρήσει ότι αυτό τους επηρέαζει και στην διατροφή τους και όχι απαραίτητα προς τον υγιεινό τρόπο... Rolling Eyes
Dreamcatcher
Dreamcatcher
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 95
Ημερομηνία εγγραφής : 18/05/2011
Ηλικία : 34
Τόπος : Αθήνα

https://twitter.com/#!/dim_kapsallas

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτοπεποίθηση με βάση τη σωματική μου εικόνα - Self confidence based in my body structure. Empty Απ: Αυτοπεποίθηση με βάση τη σωματική μου εικόνα - Self confidence based in my body structure.

Δημοσίευση  arniotaki 15/6/2011, 13:04

Το θέμα είναι πως θα μπορέσουμε να βελτιώσουμε, τόσο την αυτοπεποίθηση μας, όσο και την στάση του σώματος μας και γενικά την εικόνα που βγάζουμε προς τα έξω. Από που είναι καλύτερο να ξεκινήσουμε; Δουλεύουμε την ψυχολογία ή την στάση του σώματός μας πχ και αυτό περνάει προς τα έξω; 'Η αρχίζουμε ανάποδα; Προσπαθούμε να αναπτύξουμε την αυτοπεποίθηση μας και κατόπιν επηρεάζεται η εικόνα που έχουμε προς τα έξω; Και τι τεχνικές μπορούμε να ακολουθήσουμε προκειμένου να βελτιωθούμε;
arniotaki
arniotaki
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 49
Ημερομηνία εγγραφής : 18/05/2011
Ηλικία : 34
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης