Πως θα πειθαρχίσω τον εαυτό μου

Πήγαινε κάτω

Πως θα πειθαρχίσω τον εαυτό μου Empty Πως θα πειθαρχίσω τον εαυτό μου

Δημοσίευση  arniotaki Την / Το 21/6/2011, 14:13

Λίγο πολύ όλοι ξέρουμε ότι είναι "πρόβλημα" κάποιος να έχει παραπάνω κιλά. Το θέμα είναι πως θα βρεις το κουράγιο να κάνει όσα χρειάζεται για να μειώσει το βάρος του. Γιατί μιλάμε για αρκετά σκληρό αγώνα και προσπάθεια. Το θέμα είναι και πάρα πολύ ψυχολογικό. Δεν μπορείς έτσι εύκολα να πεις: "Αύριο ξεκινώ δίαιτα ή καλή διατροφή". Μετά από λίγο καιρό αν δεν δεις ότι χάνεις βάρος αρχίζει να πέφτει η αρχική όρεξη και διάθεση για προσπάθεια. Πως το αντιμετωπίζεις αυτό τελικά; Question

Έχει επεξεργασθεί από τον/την arniotaki στις 23/6/2011, 03:43, 1 φορά

-------------------------------------------------------------------------------
*Χαμογέλα!!Λίγη τρέλα θέλει η ζωή!
arniotaki
arniotaki
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 49
Ημερομηνία εγγραφής : 18/05/2011
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως θα πειθαρχίσω τον εαυτό μου Empty Απ: Πως θα πειθαρχίσω τον εαυτό μου

Δημοσίευση  MaroT Την / Το 23/6/2011, 06:31

Συμφωνώ οτι η ψυχολογία έχει μεγάλο ρόλο σε αυτό, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι υπάρχει και ένα οργανισμός που σε βιοχημικό επίπεδο αν δεν είναι ρυθμισμένος, τότε ακόμη και να είσαι στα καλύτερά σου θα υποκείπτεις σε υπερφαγικά επεισόδια. Παράδειγμα, αν κάποιος δεν φροντίζει να τρώει κάθε 3 ώρες περίπου... το αποτέλεσμα θα είναι να καταναλώσει την διπλάσια ποσότητα τροφής στο επόμενο κυρίως γεύμα, όπως δείχνουν οι έρευνες.
Άλλο πρόβλημα είνια οτι ο κόσμος ξεκινάει ένα πρόγραμμα προκειμένου να χάσει βάρος, όχι με σκοπό να μάθει να τρώει σωστά, οπότε αυτό συχνά σημαίνει επαναπρόσληψη του βάρους ....
Παρεπιπτόντως...αδιαφορεί για τις εξετάσεις αίματος, οπότε συνήθως λογαριάζει χωρίς τον ξενοδόχο...
Και μιας που είπα ξενοδόχο... ένας καλός διαιτολόγος μπορεί να βοηθήσει σε όλα τα παραπάνω... και αυτό θα μου επιτρέψετε να το πώ απο εμπειρία. Συχνά αντιμετωπίζω περιστατικά που θεωρούσαν οτι όλα τα έκαναν σωστά αλλά τελικά ένα διατροφικό λάθος μπορεί να τους στοίχιζε ακριβά σε θέμα απώλειας. Και εκέι αρχίζει η απογοήτευση...και εκέι βέβαια ένας καλός διαιτολόγος πρέπει να βρεί τον τρόπο να υποστηρίξει την κατασταση...
Και αν συνεχίζω να γράφω θα νυχτώσουμε... γιαυτό θα κλείσω με ένα παράδειγμα που χρησιμοποιώ συχνά... Σαν νοήμων άνθρωπος αντιλαμβάνομαι οτι για να χτίσω ένα σπίτι πρέπει να βάλω 4 κολόνες και ένα ταβάνι, αλλά αν το χτίσω μόνη μου...θα μου πέσει στο κεφάλι!
MaroT
MaroT
Επαγγελματίας Σύμβουλος

Αριθμός μηνυμάτων : 21
Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2011
Τόπος : Melissia, Athens

http://www.diatrofologos.info

Δημοσίευση  twisted Την / Το 23/6/2011, 12:47

MaroT έγραψε:Παράδειγμα, αν κάποιος δεν φροντίζει να τρώει κάθε 3 ώρες περίπου... το αποτέλεσμα θα είναι να καταναλώσει την διπλάσια ποσότητα τροφής στο επόμενο κυρίως γεύμα, όπως δείχνουν οι έρευνες.
Άλλο πρόβλημα είνια οτι ο κόσμος ξεκινάει ένα πρόγραμμα προκειμένου να χάσει βάρος, όχι με σκοπό να μάθει να τρώει σωστά, οπότε αυτό συχνά σημαίνει επαναπρόσληψη του βάρους...

Νομίζω αυτό είναι ένα πρόβλημα που το αντιμετωπίζει ΠΟΛΥΣ κόσμος... ειδικά γυναίκες. Θυμάμαι ότι το έκανα μικρότερη και συνεχίζω να βλέπω κοπέλες να το κάνουν μέχρι τώρα... Δηλαδή αντί για βελτίωση της διατροφής οδηγούνται σε στέρηση της τροφής. Και αυτό είτε οδηγεί στο να ξαναπάρουν τα κιλά αργά ή γρήγορα ή σε πολύ πιο δυσάρεστες καταστάσεις στις οποίες δυστυχώς έχω υπάρξει μάρτυρας λόγω ρυθμικής Crying or Very sad
twisted
twisted

Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 15/06/2011
Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση  Valkyrion Την / Το 7/11/2011, 00:21

Λάθος πρότυπα, λάθος κατευθύνσεις σε ευαίσθητη ηλικία είναι καταστροφικός συνδιασμός
Valkyrion
Valkyrion

Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ημερομηνία εγγραφής : 23/06/2011
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης