Βάρος, υγεία, κοινωνικά πρότυπα

Πήγαινε κάτω

Βάρος, υγεία, κοινωνικά πρότυπα Empty Βάρος, υγεία, κοινωνικά πρότυπα

Δημοσίευση  twisted Την / Το 23/6/2011, 13:10

Πήρα την ιδέα για αυτό το θέμα από το "Πώς θα πειθαρχίσω τον εαυτό μου" και συγκεκριμένα το:

twisted έγραψε:
MaroT έγραψε:Παράδειγμα, αν κάποιος δεν φροντίζει να τρώει κάθε 3 ώρες περίπου... το αποτέλεσμα θα είναι να καταναλώσει την διπλάσια ποσότητα τροφής στο επόμενο κυρίως γεύμα, όπως δείχνουν οι έρευνες.
Άλλο πρόβλημα είνια οτι ο κόσμος ξεκινάει ένα πρόγραμμα προκειμένου να χάσει βάρος, όχι με σκοπό να μάθει να τρώει σωστά, οπότε αυτό συχνά σημαίνει επαναπρόσληψη του βάρους...

Νομίζω αυτό είναι ένα πρόβλημα που το αντιμετωπίζει ΠΟΛΥΣ κόσμος... ειδικά γυναίκες. Θυμάμαι ότι το έκανα μικρότερη και συνεχίζω να βλέπω κοπέλες να το κάνουν μέχρι τώρα... Δηλαδή αντί για βελτίωση της διατροφής οδηγούνται σε στέρηση της τροφής. Και αυτό είτε οδηγεί στο να ξαναπάρουν τα κιλά αργά ή γρήγορα ή σε πολύ πιο δυσάρεστες καταστάσεις στις οποίες δυστυχώς έχω υπάρξει μάρτυρας λόγω ρυθμικής Crying or Very sad

Προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το βάρος μου, και σε γενικές γραμμές θεωρούμαι "αδύνατη". Ωστόσο δεν είναι λίγες οι φορές που είχα βρεθεί μάρτυρας σε σκηνικά όπου το βάρος κοριτσιών θιγόταν όχι για λόγους υγείας αλλά καθαρά για λόγους προτύπων, και συγκεκριμένα μιλώ για περιπτώσεις όπως η ρυθμική και το μπαλέτο.

Αν κάποιος έρχεται από αυτό το χώρο λογικά θα έχει βιώσει το πόσο "βάρβαρες" είναι με τα σχόλιά τους οι προπονήτριες τέτοιων αθλημάτων (προσωπικά είχα περάσει από 5 και ήταν όλες τους μία και μία). Και μπορεί να τα "ακούγαμε" όλες με στόχο την καλύτερη επίδοση αλλά πάντα υπήρχαν και εκείνες που τα άκουγαν για το σώμα τους. Και για να είμαι ακριβής - ένα υγιές και φυσιολογικό σώμα με καμπύλες ήταν στην καλύτερη περίπτωση κατακριτέο, με αποτέλεσμα να υπάρχουν κορίτσια που οδηγούνταν σε ακραίες δίαιτες, συχνά καταρρέοντας σωματικά ή και νευρικά.

Από την άλλη, έχω βρεθεί στη θέση όπου με κατέκριναν για το βάρος μου για τον ακριβώς αντίθετο λόγο. Δεν είναι λίγες οι φορές που με έχουν ρωτήσει αν έχω διατροφικές διαταραχές, ενώ τρέφομαι εντελώς φυσιολογικά.

Οπότε η απορία μου είναι η εξής: ένα αδύνατο σώμα, με βάση τα λεγόμενα "ανορεξικά" πρότυπα, μπορεί να είναι υγιές? Πώς μπορούμε να ξέρουμε αν κάποιος είναι έτσι από τη φύση του, ή αν έχει όντως προβλήματα διατροφής? Είναι εφικτό και ασφαλές για μια γυναίκα να προσπαθεί να πετύχει ένα τέτοιο στόχο, από τη στιγμή που ο σωματότυπός της δεν είναι αντίστοιχος? Αν όχι, πως πρέπει να αντιμετωπιστεί η περίπτωση όπου ένα νεαρό κορίτσι δέχεται τέτοιο τύπου πιέσεις από μια ομάδα προπόνησης?

Ελπίζω να μη σας κούρασα... Embarassed
twisted
twisted

Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 15/06/2011
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βάρος, υγεία, κοινωνικά πρότυπα Empty Απ: Βάρος, υγεία, κοινωνικά πρότυπα

Δημοσίευση  Valkyrion Την / Το 7/11/2011, 00:20

Καλημέρα... Καταρχήν για να περάσεις το ανορεκτικό στάδιο νομίζω πως πρέπει να συμβάλλει και η ψυχολογία σου... Δηλαδή να κοιτάς τον ευατό σου στον καθρέπτη και να λες ποοοοοο τόφαλος είμαι και στην πραγματικότητα να είσαι κόκκαλο... Άρα φαντάζομαι όσο δεν το κάνεις αυτό δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα Smile
Valkyrion
Valkyrion

Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ημερομηνία εγγραφής : 23/06/2011
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης