E-Health
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Διαλέγοντας παπούτσια για τρέξιμο

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Διαλέγοντας παπούτσια για τρέξιμο Empty Διαλέγοντας παπούτσια για τρέξιμο

Δημοσίευση  Menelaos 30/6/2011, 12:35

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι κατά τη γνώμη σας τα χαρακτηριστικά που πρέπει να συγκεντρώνει το πλέον κατάλληλο αθλητικό παπούτσι για τρέξιμο, και, περαιτέρω, ποια παπούτσια εσείς χρησιμοποιείτε. Προσωπικά, ενδιαφέρομαι κυρίως για την απορρόφηση των κραδασμών, ώστε να ελαχιστοποιηθούν οι ενοχλήσεις στα γόνατα και την σπονδυλική στήλη.

Menelaos

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 21/05/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαλέγοντας παπούτσια για τρέξιμο Empty Απ: Διαλέγοντας παπούτσια για τρέξιμο

Δημοσίευση  arniotaki 1/7/2011, 04:47

Χωρίς να είμαι ειδική σε κάποιον τομέα, αλλά απλά από εμπειρία ξέρω ότι υπάρχουν παπούτσια ειδικά για τρέξιμο και περπάτημα. Αυτά είναι αυτού του στυλ :Διαλέγοντας παπούτσια για τρέξιμο Waverider122

Θα πρέπει να διαλέξεις σίγουρα παπούτσια που έχουν αερόσολα έτσι ώστε να απορροφούν τους κραδασμούς και να μην ταλαιπωρείσαι. Βέβαια εξαρτάται και από το που σκοπεύεις να τρέξεις. Σε στίβο; δρόμο; βουνό φαντάζομαι τότε θα πρέπει να διαφοροποιούνται κάπως. Εγώ για παράδειγμα που παίζω volley μέσα σε σάλα είμαι απόλυτα ευχαριστημένη από την συγκεκριμένη μάρκα. Η μητέρα μου όμως που ήθελε παπούτσια για περπάτημα και παράλληλα μαλακά (να σημειώσω ότι γενικά είναι ιδιότροπη στα παπούτσια) την βόλεψαν μια χαρά παπούτσια της εταιρίας New Balance
arniotaki
arniotaki
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 49
Ημερομηνία εγγραφής : 18/05/2011
Ηλικία : 34
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαλέγοντας παπούτσια για τρέξιμο Empty Απ: Διαλέγοντας παπούτσια για τρέξιμο

Δημοσίευση  ClayBody 3/7/2011, 03:05

Όντως αυτά τα παπούτσια που προτείνεις φαίνεται να είναι τα ιδανικά...
ωστόσο, πρόσφατα μου έδειξε μια φίλη μου αυτά τα περίεργα που έχουν αρχίσει να κυκλοφορούν με την τεράστια αερόσολα που δίνουν λίγο την αίσθηση της βάρκας τύπου(χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση):
[IMG=https://2img.net/r/ihimizer/img121/3903/3241794700001pg1.jpg][/IMG]



τι γνώμη έχετε για κάτι τέτοιο? δεν φαίνονται και τόσο άνετα ή σταθερά αλλά παίζουν αρκετά.

ClayBody

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 03/07/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαλέγοντας παπούτσια για τρέξιμο Empty Απ: Διαλέγοντας παπούτσια για τρέξιμο

Δημοσίευση  arniotaki 3/7/2011, 05:18

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ τα είδα σε ένα telemarketing στην τηλεόραση αυτά τα παπούτσια και αμέσως γέλασα. Γιατί έχω θέμα με τα παπούτσια...ιδίως τα αθλητικά. Πάντως γι' αυτά λένε ότι είναι ειδικά μελετημένα και σχεδιασμένα για να μην κουράζουν την μέση. Δεν ξέρω κατά πόσο υφίσταται κάτι τέτοιο.

Εγώ προσωπικά δεν νομίζω ότι θα κατεφευγα σε μια τέτοια επιλογή γιατί μου φαίνεται πολύ περίεργο να με βολέψουν τα συγκεκριμένα. Αν κάποιος έχει εμπειρία από τα συγκεκριμένα παπούτσια ας μας διαφωτίσει.
arniotaki
arniotaki
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 49
Ημερομηνία εγγραφής : 18/05/2011
Ηλικία : 34
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαλέγοντας παπούτσια για τρέξιμο Empty Απ: Διαλέγοντας παπούτσια για τρέξιμο

Δημοσίευση  meniosvb 3/7/2011, 15:13

Δεν παίζουν τόσο ρόλο τα χαρακτηριστικά του παπουτσιού, όσο τα χαρακτηριστικά του ποδιού σου και του στυλ τρεξίματος σου. Βάση αυτών των στοιχείων πρέπει να βρεις παπούτσια. Αν τρέχεις απλά για χόμπι, όλες οι εταιρείες στα site τους έχουν κάποια online test και σου προτείνουν βάσει αυτού κάποια μοντέλα.Για παράδειγμα της Mizuno που είναι και το πιο πλήρης μπορείς να το κάνεις εδώ http://www.myprecisionfit.com/test/welcome

Εάν τώρα θέλεις να ασχοληθείς πιο σοβαρά, ένα πελματογράφημα και κατασκευή ειδικών πάτων θα βοηθήσει πολύ! Smile
meniosvb
meniosvb
Ερασιτέχνης Σύμβουλος

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2011
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαλέγοντας παπούτσια για τρέξιμο Empty Απ: Διαλέγοντας παπούτσια για τρέξιμο

Δημοσίευση  Menelaos 12/8/2011, 11:04

Τελικώς κατέληξα στο Vomero της Nike:

http://store.nike.com/gr/en_gb/#l=shop,pdp,ctr-inline/cid-102202/pid-409451/pgid-392588

Από την έως τώρα εμπειρία, αποδεικνύεται εξαιρετικά άνετο και, αν και ενδέχεται να οφείλεται και στο σύνολο του προγράμματος εκγύμνασής μου, έχουν μειωθεί οι πόνοι στη σπονδυλική στήλη και τα γόνατά μου! Το συνιστώ ανεπιφύλακτα, αν και δεν είναι αυτό που θα ονομάζαμε οικονομική επιλογή.

Menelaos

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 21/05/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης