E-Health
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Απώλεια βάρους στην κοιλιακή χώρα VS άγχος

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Απώλεια βάρους στην κοιλιακή χώρα VS άγχος Empty Απώλεια βάρους στην κοιλιακή χώρα VS άγχος

Δημοσίευση  Valkyrion 11/12/2011, 00:35

Σε διάφορα άρθρα που πέφτουν στα χέρια μου κατά καιρούς βλέπω πως το στρες-άγχος-πίεση, αυτός ο ψυχοφθόρος παράγοντας τέλοσπάντων, συχετίζεται άμεσα με την κοιλιακή παχυσαρκία μέσω της κορτιζόλης.

Αυτό σημαίνει πως όποιος αγχώνεται ή έστω δεν το χειρίζεται σωστά δεν μπορεί να ξεφορτωθεί την κοιλίτσα του Sad ;
Valkyrion
Valkyrion

Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ημερομηνία εγγραφής : 23/06/2011
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απώλεια βάρους στην κοιλιακή χώρα VS άγχος Empty Απ: Απώλεια βάρους στην κοιλιακή χώρα VS άγχος

Δημοσίευση  papaki 11/12/2011, 11:40

Δεν ξέρω τι ισχύει επιστημονικά, εγώ πάντως ξέρω πολλούς ανθρώπους αγχώδης που είναι αδύνατoι ή καλύτερα φέτες Razz Δεν νομίζω ότι ισχύει. Ίσως είναι περισσότερο επιρρεπής στην απόκτηση κοιλιάς.
papaki
papaki

Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 17/06/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απώλεια βάρους στην κοιλιακή χώρα VS άγχος Empty Απ: Απώλεια βάρους στην κοιλιακή χώρα VS άγχος

Δημοσίευση  Valkyrion 11/12/2011, 12:41

-Διαχείριση του στρες. Τα επίπεδα κορτιζόλης, επίσης, έχουν συσχετίσει με ινσουλινοαντίσταση και κοιλιακή παχυσαρκία. Επομένως, το στρες μεταξύ άλλων οδηγεί και σε συσσώρευση λίπους στην κοιλιά. Η συσχέτιση της ινσουλινοαντίστασης με την αυξημένη περιφέρεια μέσης φαίνεται αμφίδρομη. Με άλλα λόγια, η αυξημένη περιφέρεια μέσης προκαλεί ινσουλινοαντίσταση αλλά και η ινσουλινοαντίσταση προκαλεί αύξηση της περιφέρειας μέσης.

Είναι το κομμάτι από το άρθρο που διάβαζα. Ολόκληρο το άρθρο βρίσκεται εδώ.

Το ποστάρω και στα "Άρθρα"
Valkyrion
Valkyrion

Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ημερομηνία εγγραφής : 23/06/2011
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης