E-Health
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Υποκατάστατα ζάχαρης/αλατιού

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Υποκατάστατα ζάχαρης/αλατιού Empty Υποκατάστατα ζάχαρης/αλατιού

Δημοσίευση  Valkyrion 23/6/2011, 09:49

Άλλο ένα θέμα που με ενδιαφέρει πολύ τον τελευταίο καιρό... Κυκλοφορούν στο εμπόριο πολλά υποκατάστατα ζάχαρης και αλατιού (δεν ξέρω αν είναι πολλά από την ουσία(δηλαδή το περιεχόμενο) αλλά είναι πολλά από θέμα εταιριών Razz )

Θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτά τα υποκατάστατα έχουν όντως την ανάλογη επίδραση στον οργανισμό και αν είναι ασφαλές από έναν διαβητικό να χρησιμοποιεί υποκατάστατο ζάχαρης και από έναν υπερτασικό υποκατάστατο αλατιού...

Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων. Very Happy
Valkyrion
Valkyrion

Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ημερομηνία εγγραφής : 23/06/2011
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υποκατάστατα ζάχαρης/αλατιού Empty Απ: Υποκατάστατα ζάχαρης/αλατιού

Δημοσίευση  MaroT 27/6/2011, 00:08

Για τα υποκατάστατα αλατιού δεν έχω διαβάσει κάτι αρνητικό...ενώ για τα υποκατάστατα ζάχαρης πολύ φοβάμαι οτι αρκετοί επιστήμονες τα έχουν κατηγορήσει ακόμα και για καρκινογέννεση (π.χ ασπαρτάμη). Ένα απο τα πιο αθώα που κυκλοφορούν στο εμπόρια είναι η σουκραλόζη, αλλά η προσωπική μου παρότρυνση θα ήταν να χρησιμοποιεί καποιος φυσικά γλυκαντικά όπως φρουκτόζη ή και λίγο μέλι.
Σε γενικές γραμμές, είτε πάσχεις είτε όχι, ζάχαρη και αλάτι ανήκουν στις ουσίες προς αποφυγή. Δεν μιλαω για υπερβολές (εκτός απο ακραίες παθολογικές καταστάσεις) αλλά για σύνεση. Cool
MaroT
MaroT
Επαγγελματίας Σύμβουλος

Αριθμός μηνυμάτων : 21
Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2011
Ηλικία : 42
Τόπος : Melissia, Athens

http://www.diatrofologos.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υποκατάστατα ζάχαρης/αλατιού Empty Απ: Υποκατάστατα ζάχαρης/αλατιού

Δημοσίευση  Valkyrion 7/11/2011, 00:23

Γενικά MaroT είσαι υπερ της χρήσης υποκατάστατων ή της χρήσης της αυτούσιας τροφής;
πάντα με σύνεση και στις δυο περιπτώσεις...
Valkyrion
Valkyrion

Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ημερομηνία εγγραφής : 23/06/2011
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υποκατάστατα ζάχαρης/αλατιού Empty Απ: Υποκατάστατα ζάχαρης/αλατιού

Δημοσίευση  MaroT 7/11/2011, 06:00

Γενικά πιστεύω οτι η φύση είναι σοφή, αλλά οι άνθρωποι είμαστε επιρρεπείς σε υπερβολές. Τα υποκατάστατα δημιουργήθηκαν για να μας προφυλάσσουν και για να να μην στερούμαστε την απόλαυση. Αν λοιπόν το ισορροπήσουμε θα έλεγα οτι η δική μου αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση Cool
MaroT
MaroT
Επαγγελματίας Σύμβουλος

Αριθμός μηνυμάτων : 21
Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2011
Ηλικία : 42
Τόπος : Melissia, Athens

http://www.diatrofologos.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης